Netikėtos radybos
Kauno šv. Mikalojaus presbiterijoje prieš Antrąjį pasaulinį karą kabėjo Liudo Truikio tapytos drobės, vaizduojančios dvylika apaštalų. Virš jų, vitražiniuose languose, būrėsi to paties dailininko sukurti adoruojantys arkangelai. Visas presbiterijos dekoro užmanymas buvo skirtas Švč. Sakramento pagarbinimui. Amžinajai adoracijai skirtas altorius buvo įrengtas Pal. vysk. Teofilio Matulionio iniciatyva.

Po bažnyčios ir vienuolyno uždarymo 1948 m. kai kurie kūriniai ir bažnyčios įranga pateko į muziejus, kai kurie į kitas bažnyčias, vitražai išsaugoti juos užmūrijant, o apie tris „Apaštalų“ paveikslus nebuvo išlikę jokių žinių. 1992 m. atšventinus bažnyčią, susigrąžinta nemaža dalis įrangos, keletas kūrinių. Nuo tada per trisdešimt metų kas kiek laiko vis kas nors atsiranda – kartais žmonės atneša per sovietmetį išsaugotą bažnyčios turtą, o kartais patys daiktai nusprendžia pasirodyti. Šįkart su Kauno arkivyskupijos muziejaus komanda bažnyčios palėpėje netikėtai atradome ant sienos atbrailos užkeltą ruloną. Tik pradėjus jį vynioti pasirodė tapyba su L. Truikiui būdingu braižu – „Apaštalai“!
Tyčia ar netyčia jie čia buvo pasislėpę, ir kiek metų jie pragulėjo niekas nežino. Stilizuotos bizantinės manieros apaštalų figūros darnia dera su arkangelų vitražais ir gotikine bažnyčios architektūra. Kol kas jų niekur eksponuoti negalime, nes dažai nuo ilgo stovėjimo suvyniojus yra aptrupėję. Tris maždaug 2×2,80 m drobes reikia pritaisyti ant porėmių ir restauruoti. Ieškosime tam galimybių ir paramos.